Зубні протези, їх види та в чому складність вибору

Зубне протезування є дуже поширеним явищем. Вік, проблеми зі здоров’ям або нещасні випадки можуть призвести до того, що багато людей потребують зубних протезів. Хороші зуби – це не тільки естетичне питання, але також важливий аспект для здоров’я.

У цій статті ви дізнаєтесь: які є зубні протези, коли вони потрібні, який результат дають, їхні переваги, недоліки та ще багато корисного.

Що таке зубний протез?

Протезування зубів – це знімні вставні зуби, виготовлені з акрилу, нейлону або металу. Вони щільно прилягають до ясен, щоб замінити відсутні зуби та усунути потенційні проблеми. Повні зубні протези покривають всю верхню або нижню щелепу. Часткові протези замінюють один або лише кілька зубів. Часто, протези асоціюються, як вставні зуби призначені лише для літніх людей, але вони можуть бути призначені в будь-який період життя.

Вони дуже практичні, легко одягаються та знімаються за бажанням пацієнта. Якщо власник хоче їх почистити, він може легко це зробити. Це одна з особливостей цього виду заміни зубів, порівняно з незнімними протезами, такими як мости та коронки .

Ось декілька характеристик знімних зубних протезів:

 • Їх кріплять на ясна замість видалених зубів;
 • Вони використовуються для заміни відсутніх зубів, так само як імпланти зубів та мости ;
 • Вони не вимагають девіталізації або операції.

Знімні зубні протези в першу чергу рекомендуються лiкарями-спеціалістами як альтернатива хірургічним втручанням, до прикладу, зубний місток та імплантати (які заміняють штучний зуб / зуби). Вони не тільки допомагають підтримувати тонус м’язів, покращують і полегшують жування, а й коригують здатність пацієнта до самовираження. Можна помітити, що носіння протезів омолоджує обличчя і посмішку, а це, перш за все, придає впевненості в собі.

Яких результатів можна очікувати від носіння зубних протезів?

Носіння знімних протезів спочатку може бути незручним. Вони можуть виступати і тим самим приносити дискомфорт, коли ви вперше їх носите, але з часом до цього звикається і протези зубів не викликатимуть незручностей.

У деяких пацієнтів при першому носінні протезів може виникати:

 • Значне виділення слини.
 • Труднощі з прийомом їжі і жуванням.
 • Проблеми з мовленням.

Наші спеціалісти в PokiDent підтверджують, що це нормальні реакції. Вам не доведеться турбуватися про ці незручності, тому що через кілька днів ви до них адаптуєтеся і вони зникнуть.

Коли потрібні вставні зуби?

Якщо у вас відсутні деякі або всі зуби, протези зубні будуть правильним рішенням. Зубний протез виготовлений з міцного матеріалу, який імітує зовнішній вигляд ваших зубів і ясен, щоб надати роту природний вигляд. Вони будуть щільно прилягати до ясен і їх можна буде легко зняти для чищення.

Після захворювання зубів (пародонтит), важкого лікування, нещасного випадку, поганого догляду за зубами, деякі люди стають беззубими. Тому стоматолог-хірург може запропонувати установку зубного протеза, щоб замінити природний зубний ряд. Мова йде про повний знімний зубний протез, коли пристрій використовується для заміни всіх верхніх зубів, нижніх, чи обох одразу.

Установка зубного протеза дає можливість відновити природне жування, вимову та фонацію. Також використовується для естетичних проблем і комфорту  пацієнта.

Протези є найдешевшою альтернативою. Деякі види протезів призначені для заміни кількох відсутніх зубів. Інші типи замінюють всі зуби, ясна і навіть навколишні тканини. Цей вид особливо актуальний для пацієнтів з маленькими яснами або невеликим рельєфом кісток. Його практично не видно.

Причини втрати зубів

Втрата зубів – це причина номер один, чому люди встановлюють протези. Існує кілька основних причин втрати зубів:

 • Захворювання пародонту (найпоширеніше)
 • Видалення зуба
 • Природне старіння
 • Поганий догляд за порожниною рота
 • Сильний карієс
 • Травма обличчя або щелепи

Більший ризик втратити зуби, якщо:

 • Вам більше 45 років
 • Регулярно вживаєте тютюнові вироби
 • Маєте ревматоїдний артрит
 • Маєте цукровий діабет або високий кров’яний тиск
 • Нехтуєте професійною чисткою зубів та оглядами (кожні півроку).
 • Погано доглядаєте за зубами дома (чищення зубів двічі на день, зубна нитка та полоскання ротової порожнини).

І чоловіки, і жінки однаково можуть потребувати протезування, до прикладу, те ж протезування передніх зубів. За статистикою найчастіше протези носять люди старше 65 років. Потреба в зубних протезах після 40 також досить поширена, особливо серед жінок. Проте це не так залежить не від статі та віку, як скоріше від стану зубів пацієнта.

Також важливо, щоб у пацієнта була достатня кісткова структура і здорова тканина ясен. Протези потребують достатньої підтримки з натуральних тканин, щоб залишатися на місці тривалий час.

Зубні протези види

Види зубних протезів різноманітні. Тип протеза, який найкраще підходить для вас, залежить від здоров’я ротової порожнини та способу життя. Найпоширенішими видами зубних протезів є повні знімні протези та часткові знімні протези, які виготовляються зі смоли або металу.

 Повні зубні протези

 Повні зубні протези є знімними замінами всіх зубів пацієнта. Вони повністю адаптовують і відновлюють форму та зовнішній вигляд натуральних зубів.

Якщо ваші жувальні функції були нормальними до встановлення протеза, вони будуть різнитися з природними зубами або, якщо встановлені зубні іплантати. Оскільки немає закріплення в кістці, то це означає, що ви не в змозі виробляти стільки жувального зусилля.

У багатьох пацієнтів також виникають порушення мови, наприклад, шепелявість, при повному протезуванні. Це пов’язано з товщиною матеріалу, що покриває піднебіння (який є необхідним і не може бути зміненим). Деякі люди з часом пристосовуються до цього, інші – ні.

Кому потрібний повний протез:

 • Пацієнтам похилого віку: повна відсутність зубів частіше зустрічається у літніх людей (65+). Це пов’язано з тим, що втрата зубів починається з віком, особливо у тих, хто страждає від захворювань і проблем через старість.
 • Молодшим пацієнтам: у рідкісних випадках молоді пацієнти також можуть бути кандидатами на повне протезування. Це тільки в тому випадку, якщо вони втратили всі зуби через травму або сильний карієс.

Фіксовані часткові зубні протези

Незнімні часткові протези використовують зуби як опору, ці протези також називають мостовидними. Абатментами називають навколишні зуби, які виконують цю роль опори.

Незнімні часткові протези замінюють кілька відсутніх зубів у ряду двома дентальними імплантатами.

На відміну від повних і знімних часткових протезів, мостоподібні протези стоять на імплантах, а тому не знімаються. Ці постійні протези дозволяють відновити один або кілька відсутніх зубів підряд.

Переваги незнімних часткових зубних протезів:

 • Покращена естетика
 • Пацієнти, як правило, відчувають себе безпечніше з постійним протезом.
 • Міцніші за знімні протези
 • Послідовне розташування зубів і кращий прикус
 • Більш тривалий захист ротової порожнини

Недоліки незнімних часткових зубних протезів:

 • Необоротна заміна навколишніх зубів (абатментів).
 • Абатменти більш схильні до ризику карієсу.
 • Ризик травмування періодонта та пульпи зуба.
 • Вартість заміни вища, ніж вартість знімних протезів

Знімні часткові протези

На відміну від повних протезів, які замінюють усі зуби, знімні часткові протези (RPD) замінюють лише деякі відсутні зуби.

Знімний частковий протез складається із змінних зубів, прикріплених до пластикової основи ясен.

Знімні часткові протези виготовляються на литому металевому каркасі для додаткової міцності. Вони відновлюють природний вигляд, відчуття та функції ваших зубів.

RPD можна будь-коли зняти та легко замінити. Найчастіше їх рекомендують пацієнтам, які не можуть поставити зубний міст (зубний імплантат).

Існує два таких види протезів зубів:

 • Литі часткові протези : литі часткові протези виготовлені з акрилу кольору ясен, замінних зубів і металевого каркаса, який утримує всі матеріали разом. Стоматологи рекомендують ці протези, коли на нижній або верхній щелепі залишається один або кілька природних зубів.
 • Часткові акрилові протези: також звані «долоні», виготовляються з акрилової смоли та імітують зовнішній вигляд і функції натуральних зубів. Вони бувають з кованими гачками або без них. Акрилові протези є тимчасовими, оскільки ясна пацієнта повністю підтримують зуби. Тривале використання може викликати рецесію ясен.

Зубні протези на імплантатах

Протезування зубів на імплантатах не кріпляться назавжди. Вони фіксуються на місці і чіпляються за металеві стовпи. Часто імпланти зубні підтримують повний набір зубів.

Протези з опорою на імплантати підвищують стабільність і покращують жувальну функцію краще, ніж традиційні протези. Однак потрібно знімати їх щовечора, щоб очистити  і дати яснам відпочити.

Типи протезів з опорою на імплантати:

 • Кріплення локатора: варіант протеза з опорою на імплантати, який замінює нижні постійні зуби.
 • Насадка у формі стержня: імплантат у формі бруска, який підтримує повний набір вставних зубів на нижній щелепі.

Переваги зубних протезів з опорою на імплантати:

 • Вони мають довгий термін користування.
 • Забезпечують функціональний набір природних зубів із більшим комфортом.
 • Забезпечують комфорт при кусанні та жуванні.

Невідкладні протези

У випадку традиційних зубних протезів, після видалення зубів, пацієнту необхідно почекати щонайменше 6-8 тижнів, перш ніж буде встановлений протез. Це дає час для загоєння щелепної кістки.

Невідкладні знімні протези можна використовувати безпосередньо після видалення природних зубів. Протези негайного типу важче встановити, ніж традиційні, оскільки вони не формуються спеціально на яснах.

Типи невідкладних протезів:

 • Звичайні невідкладні протези: знімні штучні зуби, які призначені для використання відразу після видалення природних зубів. Вони також виготовляються з тих же матеріалів, що і звичайні зубні протези.
 • Тимчасові невідкладні протези: знімні штучні зуби, призначені для покращення естетики та зовнішнього вигляду обличчя. Вони також покращують функцію ротової порожнини на короткий час до встановлення остаточного протеза. Зазначимо, що тимчасові протези зазвичай виготовляються з більш легких матеріалів, оскільки використовуються лише тимчасово.

Застібні зубні протези

Застібні протези — це інша назва знімних протезів з опорою на імплантати. Ці протези утримуються за допомогою зубних імплантатів, які вкручуються в кістку щелепи. У більшості випадків два-чотири імплантати здатні утримати протез на місці. Однак можна встановити до 10 імплантатів.

Після того, як імплантати хірургічно вставлені в кістку, ви можете поставити протез на імплантати. Сам протез можна видалити в будь-який момент, але не імплантати.

Які є види зубних протезів тимчасового характеру?

Для встановлення зубів-імплантів або повного протезування, пацієнту можуть призначити тимчасовий новий зубний протез. Він працює як класичний зубний протез, за винятком того, що матеріали, з яких він складається, нижчої якості, оскільки такий пристрій не розрахований на довговічність та буде швидко замінений.

Як виготовляють зубні протези?

Стоматологія протезування передбачає від кількох днів до кількох тижнів, щоб виготовити протез перед його встановленням. Також потрібно буде кілька разів записатися на прийом до стоматолога або ортопеда (фахівця з заміни зубів).

Загалом процес виготовлення зубного протеза складається з 10 етапів :

 1. Стоматолог бере відбитки та заміри вашої щелепної кістки.
 2. З відбитків створюється гіпсова модель рота.
 3. Модель розміщується на артикуляторі (механічному пристрої, що представляє вашу щелепу). Це дозволяє фахівцеві обробити зуби воском.
 4. Після встановлення зубного протеза, протезист ліпить і формує віск, щоб створити реалістичну тканину ясен.
 5. Потім протези на зуби поміщають в утримуючий пристрій. Для підтримки форми на протез додатково наливають гіпс.
 6. Пристрій поміщають в киплячу воду, що дозволяє змити залишки воску.
 7. Технік вводить акрил у пристрій, щоб замінити віск. Щоб акрил не прилип, застосовується рідинний сепаратор.
 8. Гіпсову форму обережно від’єднують від протеза, а залишки гіпсу видаляють.
 9. Потім технік зрізає зайвий акрил і полірує його.
 10. Протез отримує стоматолог, який назначає стоматологічний огляд для примірки. Вносяться будь-які коригування (при необхідності).

Як чистити та підтримувати зубний протез?

Під час носіння зубних протезів так само важливо стежити за чистотою ротової порожнини. Важливо дотримуватися особливої гігієни, щоб уникнути неприємного запаху з рота, карієсу та захворювань ясен. Лікар-стоматолог при огляді зможе показати вам, як краще доглядати за зубами та яснами, а також розповість про спеціальні щітки, які ви можете використовувати для цього.

 • Увечері акуратно почистіть зубні протези м’якою щіткою для зубних протезів, щоб видалити зубний наліт. Під час чищення зубів, знімні протези варто тримати над раковиною з невеликою мочалкою. Ця мочалка служитиме подушкою, якщо ненароком протези впадуть, оскільки часто вони ламаються, якщо впадають в раковину, на стіл або на підлогу.
 • Замочіть їх на ніч у рідині для очищення зубних протезів.
 • Вранці почистіть їх ще раз і можете одягати.
 • Їх можна замочити на ніч у звичайному оцті розведеному водою, щоб видалити накип або запобігти утворенню накипу. Не варто це робити в концентрованому оцті, оскільки надмірна кислотність може пошкодити поверхню зубів і призвести до ерозії.

Зуби вставні потребують такого ж ретельного догляду, як і  природні зуби, оскільки на них також можуть утворюватися нальоти і накопичуватися бактерії, як на поверхні протеза, так і загалом в ротовій порожнині. Доглядаючи за протезами, ви гарантуєте, що ваші ясна, кістка щелепи та штучні зуби залишаться здоровими в довгостроковій перспективі.

Особливо пильно стежте за нальотом на зубних протезах, оскільки він може призвести до втрати кісткової маси, неприємного запаху з рота та стоматиту (запалення м’яких тканин у внутрішній частині рота).

Переваги зубних протезів

 • Основна перевага зубних протезів полягає в тому, що вони чудово замінюють втрачені зуби, таким чином повертають функціональність, а також відновлюють естетику пацієнта.
 • Для його розміщення в основному не потрібне хірургічне втручання.
 • Догляд за зубними протезами надзвичайно простий.
 • Якщо в них є поломка, процес ремонту здійснюється легко.
 • Вартість зубних протезів знімних у порівнянні з незнімними є дешевшою.

Недоліки зубних протезів

 • Зубні знімні протези мають тенденцію рухатися. Це явний недолік порівняно з незнімними протезами, оскільки в деяких випадках вони більш незручні для пацієнта.
 • Внаслідок їх рухливості в яснах можуть виникнути невеликі ранки.
 • З плином часу, кістка, яка служить опорою для протеза, через відсутність зубів чи імплантатів, зменшується в розмірах і стає все тоншою. У цих випадках потрібно буде час від часу виконувати пломбування знімних протезів, щоб вони правильно підтримувалися протягом тривалого часу.
 • Оскільки знімні протези легко знімаються та одягаються, вони більш сприйнятливі до падінь або поломок.
 • Потрібно ретельно дотримуватись належної гігієни та догляду. Якщо цього не робити, то несприятливе середовище порожнини рота може викликати почервоніння слизової оболонки, викликаючи дискомфорт, свербіж і навіть печіння.
 • Часто спостерігаються зміни смаку, коли протез використовується протягом тривалого часу.

Отже, протезування зубів, види яких є різноманітна кількість, залишаються затребуваними. Причин встановлення протезів є багато, оскільки навіть карієс, захворювання ясен і травми обличчя можуть призвести до втрати зубів. Залежно від кількості втрачених зубів може знадобитися різний тип протезування.

При відсутності зубів, м’язи обличчя з часом можуть обвиснути. Протез на зуби розроблений таким чином, щоб допомогти заповнити профіль вашого обличчя та покращити зовнішній вигляд. Вони також полегшують вживання їжі, а тому жувати і говорити стане легше.

Ви не повинні носити зубні протези , які занадто великі і не прилягають до вашого рота. Так само, як ви не повинні використовувати той, який створює клацання під час їжі чи викликає дискомфорт. У випадку, якщо протез зубів викликає такі проблеми після перших кількох тижнів, вам слід звернутися до свого стоматолога, щоб його скоригувати.

Як ми згадували раніше, форма ваших ясен і навіть форма кісток щелепи можуть змінюватися з часом. Це нормальний процес, але він може призвести до дисбалансу ваших зубних протезів, і як прямий наслідок всього цього, вони перестають добре прилягати. У цих випадках проблема вирішується використанням спеціального клею для протезів, який може допомогти утримати їх на місці. Ось чому важливе його постійне корегування. Щоденне носіння неминуче спричиняє зношування.

Для того, аби дізнатися які вставні зуби кращі і підійдуть саме вам, та аби загалом детальніше дізнатися про вставні зуби-протези, варто звернутись у професійну стоматологічну клініку, де спеціаліст зможе зробити комплексний огляд і забезпечити якісний результат.

Отримати Консультацію