Пломбування та їх різновиди

Більшість людей відвідують свого стоматолога раз в пів року і отримують базові послуги для підтримки здоров’я ротової порожнини, які потребують не більше години часу. До 80% звичайних ремонтів проводяться через карієс, тріщини, злами зубів, відбілювання або навіть для заміни старих пломб.

Пломбування та реставрація зубів полягають у відновленні належного функціонування жування пошкодженого або зруйнованого зуба та покращують його естетику. Саме тому, пломбування зубів є одним з найбільш затребуваних видів лікування в стоматологічних клініках.

Що таке обтурація?

Обтурація або пломбування зубів – це метод пломбування порожнини у зубі. Корінь зубів, що підлягає цій процедурі ще не є пошкоджений, тому аби не допустити ще більших проблем із зубом, потрібно вдаватися до пломбування. Таке лікування стосується не тільки карієсних, а й зламаних і деформованих зубів.

Бактерії в роті, утворені залишками їжі, виробляють кислоту, яка з часом викликає карієс на поверхні зубів. Якщо за зубом не догледіти вчасно, порожнина може досягти нерва і стати дуже болючою. З цієї причини необхідно щодня піклуватися про здоров’я порожнини рота, щоб запобігти появі карієсу. При його виявленні, зуби повинен без зволікання оглянути стоматолог. Якщо лікування не буде проведено вчасно, є ризик втрати зубів.

Пломбування є безболісним лікуванням і складається з місцевої анестезії. У перші години після процедури може з’явитися невелика чутливість зубів, але це нормально. Пацієнти зазвичай можуть без проблем їсти та пити після лікування.

Як ставлять пломбу на зуб?

Коли карієс зачіпає тільки шар емалі, то зазвичай знеболювання не потрібне, однак, коли він зачіпає наступний шар, тобто дентин, необхідна анестезія, щоб уникнути дискомфорту і болю.

Пломбування зубів – це просте і досить швидке лікування, оскільки воно займає 40-50 хвилин. Стоматолог починає процес, застосовуючи місцеву анестезію до пацієнта, який цього потребує.

Далі проводиться очищення карієсу. Видаляючи уражену частину зуба, залишається порожнина, яку потрібно пломбувати. Для цього стоматолог використовує композит або смолу, матеріал, який сьогодні найчастіше використовується для виготовлення зубних пломб. Після цього, подається світло, щоб матеріал затвердів.

Завершується процес поліруванням і тестом на прикус. Таким чином стоматолог забезпечить естетичний і функціональний результат при жуванні.

Крім профілактики або лікування карієсу, пломби для зубів використовується в інших випадках. Наприклад, коли є переломи в структурі зубів і не потрібно встановлювати імпланти. Використовується також у пацієнтів із зношеністю зубів, щоб зменшити чутливість зубів, коли є гіпоплазія емалі або для того, щоб зробити невеликі естетичні корекції. Процедура пломбування не викликає дискомфорту, її проводять з відкритим ротом і з ізоляцією, щоб під час процедури не забруднити пацієнта.

 Чи боляче при пломбуванні зубів?

Часте запитання про пломби – чи є лікування болючим. Це буде залежати від глибини карієсу, але при необхідності буде проведена місцева анестезія, щоб забезпечити безболісне лікування зубів. Коли анестезія не застосовується, процедура не викликає болю та дискомфорту.

Можливо, у пацієнта буде спостерігається чутливість зубів після пломбування до контакту з гарячою або холодною їжею. Однак ці неприємні відчуття повинні зникнути через 3-4 дні після лікування. Якщо дискомфорт не зникає або є дуже інтенсивним, слід звернутися до лікаря та пройти ретельний огляд.

Види пломб

Найбільш відомі та використовувані види пломб для зубів:

 • Композитна стоматологічна пломба
 • Амальгамна пломба

Композитна стоматологічна пломба: сьогодні вона найпопулярніша, оскільки вона максимально наближена до природного кольору зубів. Вони мають гарний естетичний вигляд і не відрізняються з справжнім зубом.

Переваги: Природний зовнішній вигляд. Міцне з’єднання із зубом через хімічний зв’язок. Менше руйнування матеріалу зуба під час ремонту, ніж амальгама.

Недоліки: Менш довговічні, ніж амальгами. При заповненні великих порожнин існує ризик проникнення бактерій, які можуть викликати карієс. Змінює колір під впливом чаю, кави та тютюну.

Амальгамова пломба: виготовляється із суміші кількох металів і має тривалий термін служби. Однак через свій чорний вигляд ці пломби на зуби не є естетичними і використовуються рідше.

Склад: Сплав різних металів (срібла, міді, олова і іноді цинку) поєднують з ртуттю для отримання пластичності.

Переваги: Міцний і довговічний матеріал, він витримує тиск при жуванні. Доступна вартість.

Недоліки: Ризик зубних тріщин, оскільки амальгамні пломби можуть набухати. Неестетичний (сірий) колір. Іноді доводиться видаляти більш здорову структуру зуба, що послаблює зуб. Вміст ртуті досі викликає багато суперечок. Протипоказаний пацієнтам, чутливим до компонентів амальгами (ртуті), або людям з імунною недостатністю, нейропатією або нирковою недостатністю.

Зубні пломби, що використовуються, окрім композитів і амальгам:

 • Фарфорова
 • Золота
 • Склоіономерна

Золоте пломбування: це метод, при якому матеріали для пломбування зубів змішуються із золотом. Це дороге лікування через ціну золота. Він довговічний, але в майбутньому потребує оновлення.

Фарфорове пломбування: виготовляється в лабораторії під замовлення відповідно до потреб пацієнта. Це обробка між пломбою і зубною коронкою. Це також дорогий вид пломбування.

Склоіономерне пломбування: це метод, який зазвичай використовується для пломбування передніх зубів, він має колір ідентичний до кольору природніх. Назвали цей метод так, оскільки в пломбі використовується скло. Особливо часто використовується для дітей, оскільки він живить зуби. Зазначимо, що ризик поломки є високим.

Чи є амальгамні пломби небезпечні?

Ртуть, що використовується для виготовлення зубної амальгами, не є токсичною при змішуванні з іншими матеріалами. Хімічну природу пломби удосконалюють, тому вона є нешкідливою. Дослідження безпеки зубних амальгам проводяться понад 100 років. Поки що жодному серйозному контрольованому дослідженню не вдалося довести, що пломби з амальгами викликають проблеми зі здоров’ям.

Скільки років служить пломбування?

Як правило, пломбування зберігається протягом багатьох років. Однак термін його служби, звичайно, залежить від звичок пацієнта та щоденного догляду за зубами. Загалом, термін дії пломби може перевищувати 10 років. Найдовговічнішим видом пломбування є амальгама, яка служить для відновлення зуба.

Як уникнути пломбування зубів?

Найкращий спосіб уникнути цього виду лікування — уникнути карієсу та інших стоматологічних захворювань. Для цього важливо підтримувати хороші звички, рекомендуємо:

 • Робити регулярну гігієну (чистити зуби, використовувати ополіскувач для рота та зубну нитку).
 • Регулярно проходити огляди у надійній стоматологічній клініці.
 • Уникати їжі з високим вмістом цукру.

В PokiDent ми пропагуємо здорові звички, такі як спорт і збалансоване харчування, щоб ви могли насолоджуватися міцним здоров’ям, а також виглядати та почувати себе добре.

Поради

В день проведення процедури:

 • Уникайте жувати їжу в тому місці, де відбулося пломбування протягом 24 годин, якщо це не білий композит.
 • Уникайте вживання твердої їжі протягом 24 годин після процедури.
 • Перш ніж їсти або пити гарячу їжу, зачекайте, поки ефект анестезії зникне, є ризик вкуситися або обпектися.

Після процедури:

 • Підвищена чутливість до холоду або тепла може спостерігатися протягом 1-2 тижнів. Це у 50% випадків дуже поширений симптом. При необхідності прийміть протизапальні засоби, якщо це дозволяє стан вашого здоров’я.
 • Виконуйте всі вказівки стоматолога, аби ефективність пломбування була успішною.

Скільки коштує поставити пломбу?

Ціна пломбування зуба різниться в залежності від труднощів ситуації, типу пломби і розцінки стоматологічної клініки. Попри це, пломбування є економічним методом лікування в порівнянні з іншими проблемами зубів.

Хоча ціна пломби на зуб є важливим фактором, ми рекомендуємо вам цінувати інші елементи, такі як спеціалізація стоматолога, техніка, яку він використовує, або гарантія, яку він вам пропонує.

Існує безліч матеріалів для пломбування, але найкращий для вас буде залежати від конкретного випадку. Стоматологу потрібно буде оцінити різні фактори, такі як: розмір ділянки, що підлягає ремонту, її розташування та вартість пломби на зуб. Залежно від цього, ви можете вибрати той, який вам більше підходить.

Пломбування зубів є поширеною процедурою в стоматології , оскільки карієс є одним з найпоширеніших захворювань. Якщо ви помітили пляму, кавітацію або відчуваєте дискомфорт, слід звернутися до лікаря, щоб провести огляд і виявити можливий розвиток карієсу. Щоб краще зрозуміти стадію розвитку цього захворювання, проводять внутрішньоротову рентгенограму. Тоді лікар-стоматолог побачить, чи карієс вразив тільки емаль, чи також порушив дентин або нерв. Глибина карієсу буде визначати тип пломбування та лікування в цілому. Важливо, щоб використовувані стоматологічні матеріали були якісними. Таким чином гарантується більша довговічність пломбування.

У стоматологічній клініці PokiDent, ми проводимо індивідуальну діагностику та лікування, але, перш за все, ми допомагаємо вам, заохочуючи дотримуватися всіх рекомендацій, щоб уникнути появи стоматологічних захворювань.

Отримати Консультацію